Informacje
Informacje
Artykuł Teresy Stylińskiej pt. "Mieć dużo za niewiele" ("Plus Minus" nr 7/ 98) przeczytałam w samolocie, w drodze powrotnej ze Sztokholmu, a właściwie z Instytutu Polskiego, gdzie jako komisarz wystawy fotograficznej "Klan. Polska sztuka dekoracyjna", spędziłam kilka dni. A ponieważ mojemu krótkiemu i intensywnemu pobytowi na Villagatan 2, w pięknej neorenesansowej willi, otoczonej równie nobliwymi i solidnymi budowlami towarzyszyły na przemian zdziwienie, zakłopotanie, zażenowanie i zdumienie, dla których najlepszym określeniem jest zwrot déja vu, pozwolę sobie na komentarz.
Artykuł Teresy Stylińskiej cenny i pożyteczny, choć zwraca uwagę na nieadekwatność instytucji nazwanej instytutem kultury polskiej do nowej sytuacji geopolitycznej Polski, nieostrość tego pojęcia i trudności ze zdefiniowaniem jego roli dla polskiej kultury w ogóle, przytacza niestety także szereg stereotypów, które -- moim zdaniem -- uniemożliwiają jakąkolwiek polemikę. Stereotypem jest także ilustrujący tekst rysunek Janusza Kapusty, na którym w skrzydła Pegaza wrzyna się spinacz biurowy -- symbol biurokracji.
Stereotyp pierwszy: brak pieniędzy. To słowoklucz w każdej dyskusji o kulturze. Tu, czy tam, za granicą, usprawiedliwienie niekompetencji i bierności. Spadek po szczodrym i niefrasobliwym mecenacie PRL. Aprzecież sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta