Argentyński kosmos
Witold Gombrowicz po hiszpańsku
Listy Witolda Gombrowicza i Konstantego A. JeleńskiegoArgentyński kosmos
Czy my, Polacy, zdajemy sobie sprawę, jak ważna była dla Witolda Gombrowicza Argentyna i twórczość w języku hiszpańskim? Nie, jednak nie mamy pojęcia. Także o tym, jak ważny był autor "Ferdydurke" dla literatury latynoskiej. 1 sierpnia 1939 r. Witold Gombrowicz wsiada na transatlantyk "Chrobry", płynący w pierwszy rejs do Argentyny. Udział w rejsie zawdzięcza młodemu urzędnikowi ministerstwa przemysłu i handlu Jerzemu Giedroyciowi, zachwyconemu powieścią "Ferdydurke". Młodemu pisarzowi towarzyszą na statku inni ludzie pióra, dziennikarze, dyplomaci. 22 sierpnia 1939 r. Gombrowicz wysiada w Buenos Aires. Wybucha druga wojna światowa... 8 kwietnia 1963 r. pisarz przyjmuje zaproszenie Fundacji Forda do Berlina i opuszcza Argentynę. "Wchodząc na pokład >>Federico<< na redzie w Buenos Aires, miałem za sobą 23 lata i 226 dni w Argentynie (policzyłem) a za sobą, w teczce, tekst niedokończonej powieści >>Kosmos<<" -- odnotuje.
Naszą wiedzę o Gombrowiczu wciąż poszerzają kolejne odkrycia. Piotr Kłoczowski w korespondencji adresowanej do Jarosława Iwaszkiewicza odnalazł nie publikowaną dotąd polskojęzyczną wersję przedmowy do argentyńskiego "Ślubu" (w hiszpańskim tłumaczeniu Alejandra Rússovicha, Buenos...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta