Model federacji
DOKUMENTY
Europejska Karta Samorządu Regionalnego
Model federacji
WITOLD KIEżUN
Wzwiązku z intensyfikacją prac nad rozwojem samorządu terytorialnego w Polsce i zgodnie z reprezentowaną przez UW, SLD i większość AWS koncepcją budowy wielkich województw, czyli regionów, wydaje się być celowe zapoznanie opinii publicznej z Europejską Kartą Samorządu Regionalnego opracowaną przez Radę Europy w Strasburgu i "otwartą do podpisu przez państwa członkowskie Rady Europy". Karta ta unaocznia koncepcje rozwoju strukturalnego zjednoczonej Europy, do której akces Polski został już zgłoszony w roku 1994, a więc przed uchwaleniem niniejszej Karty, a także przed umową w Maastricht określającą zasady funkcjonowania Unii Europejskiej.
Preambuła
W preambule Karty przyjmuje się założenie, że region jest zasadniczym składnikiem państwa i ilustruje różnorodność Europy w nawiązaniu do historii i tradycji lokalnej. Jest to więc wyraźne odniesienie do okresu Europy składającej się z wielu małych ojczyzn, małych autonomicznych księstw i samodzielnych miast. W warunkach polskich jest to nawiązanie do tradycji Polski dzielnicowej i do różnorodności ziem polskich: Mazowsza, Kaszub, Warmii i Mazur, Pogórza, Śląska, Kujaw, Galicji, Wielkopolski, Białostocczyzny, Lubelszczyzny itd.
Zakłada się wysoki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta