Urzędnicy czy biurokraci?
Urzędnicy czy biurokraci? "Stajemy się niewolnikami biurokratycznego piekła, które sami stworzyliśmy"
Śmiertelna choroba
Program I Polskiego Radia, z którym w ub. roku prowadziliśmy wielotygodniową dyskusję nad projektem konstytucji przed jej uchwaleniem, nadał w czwartek, 26 marca, o godz. 21.25, kolejną wspólną dyskusję - tym razem zainicjowaną przez Stowarzyszenie Pracowników Radia Wolna Europa. Jej tematem były: administracja państwowa w Polsce, zjawiska biurokracji i status urzędnika Trzeciej Rzeczypospolitej.
W dyskusji wzięli udział: prof. Marek Marian Drozdowski z Instytutu Historii PAN, przew. Komisji Badań Dziejów Warszawy; dr Jan Kochanowski z Wydziału Prawa i Administracji UW, współautor raportu o służbie cywilnej; Jan Pastwa, szef Urzędu Służby Cywilnej; Jerzy Stępień, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; ze strony redakcji uczestniczył Stefan Bratkowski. Dyskusję prowadziła Alina Grabowska. (red.)
A. Grabowska: Tylko między rokiem 1990 a 1995 ogólna liczba zatrudnionych w administracji centralnej wzrosła z niespełna 41 tysięcy do ponad 110 tys. Prof. Witold Kieżun opublikował porównawcze dane, dotyczące Drugiej i Trzeciej Rzeczypospolitej: w roku 1938 kancelaria prezydenta Polski zatrudniała 40 urzędników, a nie było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta