Stop na telefon
EKSPLOATACJA
Zabezpieczenia antykradzieżowe
Stop na telefon
ADAM JAMIO łKOWSKI
Wciągu kilku ostatnich lat rynek elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych zmienił się dość znacznie. Dostosował się do zwyczajów przestępców, którzy nie tylko kradną auta, ale w biały dzień zabierają je zastraszonym właścicielom. Po alarmach, elektronicznych blokadach zwanych immobilizerami i urządzeniach antyporwaniowych, mamy kolejną nowość na rynku. Urządzenie będące połączeniem blokady z pagerem sieci Metrobip pozwala na zdalne unieruchomienie samochodu za pomocą telefonu.
Założyć alarm czy immobilizer? -- I jedno, i drugie, bowiem urządzenia te pełnią odmienne funkcje -- odpowiadają Klaudiusz Jankowski i Andrzej Kalczuk z warszawskiej firmy Activa, zajmującej się produkcją i dystrybucją elektronicznych urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą. Działanie alarmu sprowadza się do zwracania uwagi otoczenia, że samochodem interesuje się ktoś niepowołany i kończy (wyjąwszy ewentualną blokadę zapłonu czy rozrusznika) z chwilą rozbicia syrenki albo całego alarmu. Elektroniczny immobilizer działa podobnie jak blokady mechaniczne -- utrudnia odjechanie samochodem po złamaniu zabezpieczeń fabrycznych (stacyjki, blokady kierownicy itp. ), których pokonanie jest dla prawdziwego "fachowca" rzeczą dziecinnie łatwą.
Alarm chroni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta