Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stop na telefon

07 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | AJ

EKSPLOATACJA

Zabezpieczenia antykradzieżowe

Stop na telefon

ADAM JAMIO łKOWSKI

Wciągu kilku ostatnich lat rynek elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych zmienił się dość znacznie. Dostosował się do zwyczajów przestępców, którzy nie tylko kradną auta, ale w biały dzień zabierają je zastraszonym właścicielom. Po alarmach, elektronicznych blokadach zwanych immobilizerami i urządzeniach antyporwaniowych, mamy kolejną nowość na rynku. Urządzenie będące połączeniem blokady z pagerem sieci Metrobip pozwala na zdalne unieruchomienie samochodu za pomocą telefonu.

Założyć alarm czy immobilizer? -- I jedno, i drugie, bowiem urządzenia te pełnią odmienne funkcje -- odpowiadają Klaudiusz Jankowski i Andrzej Kalczuk z warszawskiej firmy Activa, zajmującej się produkcją i dystrybucją elektronicznych urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą. Działanie alarmu sprowadza się do zwracania uwagi otoczenia, że samochodem interesuje się ktoś niepowołany i kończy (wyjąwszy ewentualną blokadę zapłonu czy rozrusznika) z chwilą rozbicia syrenki albo całego alarmu. Elektroniczny immobilizer działa podobnie jak blokady mechaniczne -- utrudnia odjechanie samochodem po złamaniu zabezpieczeń fabrycznych (stacyjki, blokady kierownicy itp. ), których pokonanie jest dla prawdziwego "fachowca" rzeczą dziecinnie łatwą.

Alarm chroni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament