Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zainteresowany musi znać wszystkie dowody

07 kwietnia 1998 | Prawo | DP

Kontradyktoryjność procedury

Zainteresowany musi znać wszystkie dowody

Kontradyktoryjność procedury to umożliwienie stronom w sprawie karnej lub cywilnej zapoznania się i skomentowania wszystkich przedstawionych dowodów lub złożonych uwag.

Inspektor podatkowy przysłał J. J. 14 grudnia 1989 r. decyzje o ustaleniu dodatkowego podatku od dochodów osobistych. Zgodnie z holenderskimi przepisami wymierzono mu grzywnę skarbową polegającą na podwyższeniu podatku o 100 proc. W grę wchodziło 38. 656 guldenów.

Kilka dni później J. J. odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Leeuwarden. Szef kancelarii tego sądu zażądał wpłaty 75 guldenów opłaty sądowej na podstawie art. 5 ustawy o odwołaniach od decyzji administracyjnych w sprawach podatkowych (WARB) .

W marcu 1990 r. prezes Wydziału Podatkowego Sądu Apelacyjnego uznał odwołanie za niedopuszczalne, bo J. J. nie wniósł wymaganej opłaty, a sąd apelacyjny stwierdził, że jego sprzeciw jest bezzasadny. J. J. złożył więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Twierdził, iż opłata nie została wniesiona z powodu błędu banku, za który on osobiście nie może ponosić odpowiedzialności. To po pierwsze. A po drugie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament