Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrze, że są różnice

07 kwietnia 1998 | Kraj | EK

ROZMOWA

Ksiądz kardynał Józef Glemp, prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski

Dobrze, że są różnice

Rozpoczęły się właśnie negocjacje Polski w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Wyniki badania opinii w tej sprawie księży zaskakują, gdyż obalają pewne stereotypy. Okazuje się, że nie tylko biskupi, Episkopat, ale i 84 procent księży w parafiach deklaruje swoje poparcie dla Unii, to jest o 20 procent więcej niż polska przeciętna. Czym ksiądz prymas tłumaczy tak wysokie poparcie duchowieństwa?

K S.KARDYNAŁJOZEF GLEMP: Sądzę, że nasi duchowni dość dobrze znają Europę. Mają liczne kontakty z Polonią, także kontakty turystyczne i dlatego nie boją się Europy. Myślę, że duchowieństwo czuje potrzebę pomocy Zachodowi od strony duchowej. Wielu naszych księży pracuje w parafiach francuskich, niemieckich, angielskich, włoskich. Sądzę, że akceptują przybliżanie się narodów przez Kościół, który jest ponad narodami i zarazem pielęgnuje wartości poszczególnych narodów, a także odczuwają potrzebę dzielenia się duchowym potencjałem.

Powiedział ksiądz prymas, że duchowni nie czują lęku przed Zachodem. I nie widzą żadnych zagrożeń?

Zagrożenia z Zachodu, które się eksponuje, u nas już występują. Nie sądzę, żeby mogło przyjść do nas coś więcej, niż jest. Widzę na Zachodzie nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament