Kto ma zajmować się dzieckiem
Dyskryminacja mężczyzn
Kto ma zajmować się dzieckiem
Nadal istnieją poważne różnice między systemami prawnymi poszczególnych państw dotyczącymi równości płci.
Antun Petrovic z Wiednia w kwietniu 1989 r. złożył wniosek o przyznanie mu zasiłku wychowawczego. Chciał zająć się dwumiesięcznym dzieckiem, umożliwiając tym samym pracę zawodową matki -- urzędniczki państwowej. Biuro Zatrudnienia wniosek oddaliło, ponieważ według ustawy o zasiłkach dla osób niepracujących z 1977 r. mogą z niego korzystać tylko matki. Odwołanie Petrovica, w którym dowodził, iż przepisy są dyskryminujące i niekonstytucyjne, nic nie dało. Z kolei Trybunał odmówił przyjęcia do rozpatrzenia jego skargi, w której zarzucał m. in. naruszenie art. 8 konwencji gwarantującego prawo do poszanowania życia rodzinnego. Znowelizowana ustawa o zasiłkach, która weszła w życie 1 stycznia 1990 r. , umożliwiła również ojcom uzyskanie zasiłku wychowawczego, ograniczając je jednak do dzieci urodzonych po 31 grudnia 1989 r. Nie miała więc zastosowania do Petrovica.
W skardze do Komisji Petrovic zarzucił naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego (art. 8 konwencji) oraz dyskryminacyjny charakter decyzji o odmowie (art. 14 w połączeniu z art. 8) . Komisja wyraziła opinię, iż nastąpiło naruszenie art. 14 w połączeniu z art. 8 (dwadzieścia pięć do pięciu) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta