Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma zajmować się dzieckiem

07 kwietnia 1998 | Prawo | DP

Dyskryminacja mężczyzn

Kto ma zajmować się dzieckiem

Nadal istnieją poważne różnice między systemami prawnymi poszczególnych państw dotyczącymi równości płci.

Antun Petrovic z Wiednia w kwietniu 1989 r. złożył wniosek o przyznanie mu zasiłku wychowawczego. Chciał zająć się dwumiesięcznym dzieckiem, umożliwiając tym samym pracę zawodową matki -- urzędniczki państwowej. Biuro Zatrudnienia wniosek oddaliło, ponieważ według ustawy o zasiłkach dla osób niepracujących z 1977 r. mogą z niego korzystać tylko matki. Odwołanie Petrovica, w którym dowodził, iż przepisy są dyskryminujące i niekonstytucyjne, nic nie dało. Z kolei Trybunał odmówił przyjęcia do rozpatrzenia jego skargi, w której zarzucał m. in. naruszenie art. 8 konwencji gwarantującego prawo do poszanowania życia rodzinnego. Znowelizowana ustawa o zasiłkach, która weszła w życie 1 stycznia 1990 r. , umożliwiła również ojcom uzyskanie zasiłku wychowawczego, ograniczając je jednak do dzieci urodzonych po 31 grudnia 1989 r. Nie miała więc zastosowania do Petrovica.

W skardze do Komisji Petrovic zarzucił naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego (art. 8 konwencji) oraz dyskryminacyjny charakter decyzji o odmowie (art. 14 w połączeniu z art. 8) . Komisja wyraziła opinię, iż nastąpiło naruszenie art. 14 w połączeniu z art. 8 (dwadzieścia pięć do pięciu) ....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament