Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok pod znakiem powodzi

07 kwietnia 1998 | Raporty | AB

UBEZPIECZENIA

Opracowanie "Rzeczpospolitej"

Wskaźniki finansowe firm ubezpieczeniowych w 1997 r.

Rok pod znakiem powodzi

ALEKSANDRA BIAŁY

"Rzeczpospolita" przedstawia raport specjalny o branży ubezpieczeniowej. Prezentujemy w nim obliczone przez nas wskaźniki bezpieczeństwa dla poszczególnych towarzystw, analizę spustoszeń, które w bilansach niektórych firm wywołała ubiegłoroczna powódź, zestawienie najczęściej kupowanych polis oraz liczbę oszustw ubezpieczeniowych na polskim rynku.

Z podsumowania wynika, że w 1997 roku wydaliśmy na ubezpieczenia majątkowe około 8 mld zł, tj. o ponad 50 proc. więcej niż przed rokiem (tabela: Wstępne wyniki finansowe największych firm ubezpieczeniowych, na str...). Wyjątkowo wolniejszą dynamikę przyrostu składki - o 46 proc. - zanotował w tym czasie rynek ubezpieczeń na życie. W poprzednich latach tendencja ta była odwrotna. Wydatki Polaków na polisy mające chronić życie rosły bowiem szybciej niż kwoty przeznaczane na ubezpieczanie majątku. Liczby pokazują również, że największa polska firma ubezpieczeniowa PZU SA utrzymała monopolistyczną pozycję. Jej udział w rynku zmniejszył się wprawdzie, lecz tylko o 2 punkty procentowe i wynosi ponad 64 proc. Gorzej wiodło się PZU Życie SA, które znacznie szybciej oddawało pole zagranicznej konkurencji.

Żywiołowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament