Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czynsz, wodę i ogrzewanie

07 kwietnia 1998 | Ekonomia | MG

BUDŻETY DOMOWE

W 1997 roku prawie 18 proc. wydatków przeznaczono na mieszkania

Na czynsz, wodę i ogrzewanie

Wydatki na mieszkanie stanowią drugą -- po wydatkach na żywność -- pozycję w budżetach polskich rodzin. W ostatnich latach, wskutek "ekonomizacji" gospodarki mieszkaniowej i wycofania się przez państwo z dotacji na nią, poziom tych wydatków i ich znaczenie w budżetach rodzinnych rosną. Potwierdzają to dane wynikające z prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny badań budżetów gospodarstw domowych.

Badania dotyczyły kosztów utrzymania mieszkania, bez jego wyposażenia. Takie wydatki w 1997 roku stanowiły około 80 proc. wszystkich (a więc łącznie z wyposażeniem) wydatków poniesionych na mieszkania.

Miesięcznie ponad 75 zł na osobę

W zeszłym roku w gospodarstwach domowych wydatki w przeliczeniu na osobę wynosiły średnio 75 złotych (patrz tabela) . Ich zróżnicowanie było dość duże -- od około 50 złotych w gospodarstwach domowych korzystających z zasiłków oraz związanych z rolnictwem (chłoporobotnicy i rolnicy) do prawie 100 zł u emerytów i rencistów.

Wydatki na mieszkanie mają w dużej mierze charakter kosztów stałych, w znacznym stopniu niezależnych od liczby osób w gospodarstwie domowym, dlatego nie dziwi duży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament