Adwokat na podsłuchu
Na polecenie prokuratora generalnego
Adwokat na podsłuchu
Nagrywanie rozmów i inne formy podsłuchu stanowią poważną ingerencję wżycie prywatne i korespondencję. Muszą być więc zgodne z prawem. Ono z kolei musi być jasne, precyzyjne i dostępne.
Żona Hansa Koppa, adwokata z Zurychu, była członkiem rządu szwajcarskiego -- Rady Federalnej -- jako dyrektor Departamentu Sprawiedliwości i Policji. Pojawiły się podejrzenia, iż przekazała mężowi tajną informację, z której skorzystał jeden z jego klientów. W rezultacie ustąpiła ze stanowiska. W związku z tym podejrzeniem prezes Izby Oskarżeń Trybunału Federalnego, na wniosek generalnego prokuratora federalnego, 23 listopada 1989 r. zezwolił na rejestrację rozmów telefonicznych z linii kancelarii Koppa, z wyłączeniem tych, w których występował jako adwokat. Rejestrację rozmów zakończono 11 grudnia, kiedy okazało się, że podejrzenia wobec żony Koppa nie miały podstaw. W marcu 1990 r. poinformowano go o podsłuchu i o tym, że wszystkie nagrania zostały zniszczone. Odwołania Koppa oddalono.
W skardze do Komisji Kopp zarzucił, że monitorowanie jego linii telefonicznych naruszyło art. 8 konwencji (prawo do poszanowania życia prywatnego i korespondencji) oraz art. 13 (brak skutecznych środków odwoławczych) . Komisja wyraziła jednomyślnie opinię, że doszło do naruszenia art. 8, ale nie art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta