Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokat na podsłuchu

07 kwietnia 1998 | Prawo | DP

Na polecenie prokuratora generalnego

Adwokat na podsłuchu

Nagrywanie rozmów i inne formy podsłuchu stanowią poważną ingerencję wżycie prywatne i korespondencję. Muszą być więc zgodne z prawem. Ono z kolei musi być jasne, precyzyjne i dostępne.

Żona Hansa Koppa, adwokata z Zurychu, była członkiem rządu szwajcarskiego -- Rady Federalnej -- jako dyrektor Departamentu Sprawiedliwości i Policji. Pojawiły się podejrzenia, iż przekazała mężowi tajną informację, z której skorzystał jeden z jego klientów. W rezultacie ustąpiła ze stanowiska. W związku z tym podejrzeniem prezes Izby Oskarżeń Trybunału Federalnego, na wniosek generalnego prokuratora federalnego, 23 listopada 1989 r. zezwolił na rejestrację rozmów telefonicznych z linii kancelarii Koppa, z wyłączeniem tych, w których występował jako adwokat. Rejestrację rozmów zakończono 11 grudnia, kiedy okazało się, że podejrzenia wobec żony Koppa nie miały podstaw. W marcu 1990 r. poinformowano go o podsłuchu i o tym, że wszystkie nagrania zostały zniszczone. Odwołania Koppa oddalono.

W skardze do Komisji Kopp zarzucił, że monitorowanie jego linii telefonicznych naruszyło art. 8 konwencji (prawo do poszanowania życia prywatnego i korespondencji) oraz art. 13 (brak skutecznych środków odwoławczych) . Komisja wyraziła jednomyślnie opinię, że doszło do naruszenia art. 8, ale nie art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament