Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosja nie zwróci zagrabionych dzieł sztuki

07 kwietnia 1998 | Gazeta | KK

REWINDYKACJE

Sąd Konstytucyjny o ustawie zakazującej restytucji * Niemcy nie odzyskają utraconych dóbr kultury * Polsce po 1994 r. zwrócono jeden obraz

Rosja nie zwróci zagrabionych dzieł sztuki

Rosyjski Sąd Konstytucyjny wydał w poniedziałek orzeczenie zmuszające prezydenta Borysa Jelcyna do podpisania kontrowersyjnej ustawy o restytucji. Uchwalony przez parlament dokument zabrania zwrotu znajdujących się w Rosji dzieł sztuki wywiezionych z Niemiec w czasie II wojny światowej i później. Tymczasem strona polska złożyła piętnaście wniosków rewindykacyjnych, dotyczących dzieł sztuki znajdujących się w Rosji. Dotychczas do Polski wróciło jedno dzieło sztuki.

Jelcyn odmówił podpisania ustawy, mimo iż jego weto zostało obalone przez obie izby -- Dumę Państwową i Radę Federacji. Prezydent argumentuje, że dokument przyjęto z naruszeniem procedury konstytucyjnej i jest on sprzeczny z prawem międzynarodowym. W jego ocenie wcielenie w życie tego aktu prawnego uniemożliwi odzyskanie rosyjskich dzieł sztuki znajdujących się obecnie za granicą.

Orzeczenie Sądu Konstytucyjnego nie kończy jednak sporu pomiędzy parlamentem i prezydentem o kontrowersyjną ustawę ani innych kilkunastu aktów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament