Homo navigarus
ANTROPOLOGIA
30 tysięcy lat temu ludzie paleolitu penetrowali morskie wody przybrzeżne
Homo navigarus
KRZYSZTOF KOWALSKI
Przez Atlantyk do Ameryki pływali Rzymianie i Fenicjanie, chociaż się tym nie chwalili, zaś z drugiej strony globu do kontynentu amerykańskiego docierali w tym czasie przez Pacyfik Chińczycy. Żegluga oceaniczna, specjalnie budowanymi tratwami żaglowymi, a także łodziami kadłubowymi, miała miejsce już w III tysiącleciu p. n. e. W dłubankach z pni, u schyłku epoki kamienia, przed 10 000 lat łowcy z Eurazji przemierzali rzeki i jeziora. Jeszcze dawniej, ludzie paleolitu, 20 000-30 000 lat temu, w czasach gdy powstawała słynna sztuka jaskiniowa (groty: Lascaux, Altamira) , penetrowali morskie wody przybrzeżne.
Lecz takie cofnięcie początków świadomej żeglugi, jakie proponuje australijski paleoantropolog, prof. M. J. Morwood, graniczy z naukowym nonsensem. I zapewne świat nauki tak właśnie potraktowałby jego rewelacje, gdyby nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta