Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Homo navigarus

07 kwietnia 1998 | Nauka i Technika | KK

ANTROPOLOGIA

30 tysięcy lat temu ludzie paleolitu penetrowali morskie wody przybrzeżne

Homo navigarus

KRZYSZTOF KOWALSKI

Przez Atlantyk do Ameryki pływali Rzymianie i Fenicjanie, chociaż się tym nie chwalili, zaś z drugiej strony globu do kontynentu amerykańskiego docierali w tym czasie przez Pacyfik Chińczycy. Żegluga oceaniczna, specjalnie budowanymi tratwami żaglowymi, a także łodziami kadłubowymi, miała miejsce już w III tysiącleciu p. n. e. W dłubankach z pni, u schyłku epoki kamienia, przed 10 000 lat łowcy z Eurazji przemierzali rzeki i jeziora. Jeszcze dawniej, ludzie paleolitu, 20 000-30 000 lat temu, w czasach gdy powstawała słynna sztuka jaskiniowa (groty: Lascaux, Altamira) , penetrowali morskie wody przybrzeżne.

Lecz takie cofnięcie początków świadomej żeglugi, jakie proponuje australijski paleoantropolog, prof. M. J. Morwood, graniczy z naukowym nonsensem. I zapewne świat nauki tak właśnie potraktowałby jego rewelacje, gdyby nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1355

Spis treści
Zamów abonament