Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrowersyjne pierwsze sesje

28 października 1998 | Kraj | RB PA RW

SAMORZňD

Czy prezydentów Gdańska i Sopotu wybrano zgodnie z prawem

Kontrowersyjne pierwsze sesje

Dziś jest pierwszy dzień, kiedy -- z formalnego punktu widzenia -- mogą się odbywać sesje rad gmin. Niektóre rady już się jednak zebrały. W Gdańsku i Sopocie wyłoniono prezydentów. Pojawiły się wątpliwości, czy odbyło się to zgodnie z prawem. Od dziś mogłyby się też zbierać rady powiatów i sejmików województw. Problem w tym, że nie obowiązuje jeszcze ustawa, która umożliwi zwołanie pierwszych posiedzeń tych gremiów.

Zgodnie z ordynacją wyborczą obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o zbiorczych wynikach wyborów na obszarze kraju publikuje się w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz ogłasza się w Dzienniku Ustaw. Dziennik Ustaw z obwieszczeniem nosi wczorajszą datę (27 października) . Według PKW od dzisiaj -- 28 października -- mogą się odbywać pierwsze sesje nowo wybranych rad. Zgodnie zustawą osamorządzie terytorialnym pierwszą sesję rady gminy zwołuje się w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników. W kilku miejscowościach pierwsze sesje rad gmin już się jednak odbyły. Jeśli organ nadzoru (w tym wypadku wojewoda) uzna, że rady się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament