Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie mamy już czasu na eksperymenty

28 października 1998 | Publicystyka, Opinie | JS

PRYWATYZACJA

Trzeba od razu prywatyzować dobrze, czyli tak, by przedsiębiorstwa mogły ulegać szybkiemu wzmocnieniu

Nie mamy już czasu na eksperymenty

JAN S ZOMBURG

Znaczny spadek cen akcji na polskim i zagranicznych rynkach kapitałowych zrodził pytanie, czy w tych warunkach nie lepiej byłoby odłożyć prywatyzację na później, na tzw. lepsze czasy. Pytanie to wynika z patrzenia na prywatyzację jedynie przez pryzmat maksymalizacji wpływów budżetowych, przy pominięciu najważniejszego jej celu -- poprawy efektywności działania przedsiębiorstw i konkurencyjności polskiej gospodarki.

Warto przypomnieć, że kiedy na przełomie lat 80. i 90. byliśmy u progu zagospodarowywania naszej wolności, patrzyliśmy na prywatyzację zupełnie inaczej. Miała ona być rękojmią sprawnej gospodarki i demokracji. O maksymalizacji wpływów budżetowych nikt wówczas nie myślał. Prywatyzację postrzegaliśmy jako kluczową drogę do lepszego ustroju -- zarówno w sensie ekonomicznym, jak i społeczno-politycznym. Wierzyliśmy, że prywatyzując gospodarkę, spełnimy najważniejszą przesłankę wprowadzenia jej na drogę trwałego rozwoju. Budżetowe myślenie o prywatyzacji wylansowane zostało dopiero w 1994 r. przez koalicję SLD -- PSL. Przede wszystkim jako kontrargument przeciw zarzutom o jej spowolnienie (w sensie liczby prywatyzowanych przedsiębiorstw) .

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament