Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nad zmianami trzeba jeszcze popracować

28 października 1998 | Prawo | SG

USTAWA ANTYMONOPOLOWA

Między Sejmem a Senatem

Nad zmianami trzeba jeszcze popracować

STANISłAW GRONOWSKI

Sejm 22 października 1998 r. zliberalizował administracyjną kontrolę łączenia przedsiębiorców. Zwolnił od obowiązku notyfikacji połączenia firm, jeżeli ich łączna wielkość obrotów nie przekracza 25 mln ECU, a także zrezygnował z kontroli przekształceń przedsiębiorców. Te zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym zasługują na aprobatę. Nowela nie uwzględnia jednak wszystkich doświadczeń orzecznictwa administracyjnego i sądowego w sprawach na tle połączeń przedsiębiorców.

Podniesienie progów łączących się firm z 5 do 25 mln ECU było najprostszym zabiegiem legislacyjnym. Nadal jednak będą zgłaszane łączenia, w wyniku których dojdzie do uzyskania zaledwie kilkuprocentowego udziału w rynku. To oczywiste, że nie mogą wywrzeć negatywnego wpływu na konkurencję, a zatem prezes UOKiK nie powinien się nimi zajmować. Skarżą się na to niejednokrotnie przedsiębiorcy w postępowaniach o niedopełnienie obowiązku notyfikacji łączenia. Dlatego warto się zastanowić, czy nie sięgnąć do rozwiązań funkcjonujących przed 1995 r. Dla przypomnienia: dawne przepisy inicjatywę zgłoszenia prezesowi UOKiK zamiaru łączenia pozostawiały łączącym się przedsiębiorcom i ich subiektywnej ocenie, czy łączenie prowadzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament