Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie sztuczne serce

28 października 1998 | Gazeta | ZW

Alternatywa dla transplantacji serca od dawców

Polskie sztuczne serce

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu dołączyła do kilku nielicznych na świecie ośrodków dysponujących własnej konstrukcji implantowanym sztucznym sercem. Podobne urządzenia powstały jedynie w USA, Japonii i Niemczech. Prototyp polskich specjalistów jest jedynym tego typu aparatem w Europie Środkowowschodniej. Jeszcze w tym roku ma być przetestowany na zwierzętach. Pierwsze próby na ludziach będzie można przeprowadzić najwcześniej za kilka lat.

Po wielu latach eksperymentów w decydującą fazę wkraczają prace nad sztucznym sercem ulepszonej konstrukcji, tym razem w całości wszczepianym do ciała chorego. Według dr. Tima Gardnera z Uniwersytetu Pensylwania, za kilka lat będzie ono alternatywą dla transplantacji serca od dawców. W klinice kardiochirurgii tej uczelni co roku wykonywanych jest już prawie 20 zabiegów implantacji tego urządzenia. Toteż amerykańscy specjaliści rozpoczęli w tym roku starania, by Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) wyraził zgodę na wykorzystanie go nie tylko chwilowo, na czas oczekiwania na dawcę, ale też docelowo -- zamiast serca żywego.

W oczekiwaniu na dawcę

Najnowsze konstrukcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament