Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziwny, niewidoczny kryzys

28 października 1998 | Ekonomia | DH

JAPONIA

Bezrobocie przestało być zjawiskiem nieznanym

Dziwny, niewidoczny kryzys

Takeo Ono przez 20 lat pracował w jednej z dużych japońskich firm budowlanych zanim w kwietniu tego roku został zwolniony z pracy. Rozgoryczenie 53-letniego Ono pogłębia fakt, że kiedy w 1978 r. został przyjęty do pracy w przedsiębiorstwie produkującym ramy okienne, przekonywano go, że w miarę upływu lat będzie piął się po drabinie senioralnego systemu, gwarantującego wzrastające wraz ze stażem pracy wynagrodzenie i zatrudnienie do wieku emerytalnego. Dziś japoński mit o zatrudnieniu na całe życie prysnął. Setki tysięcy rówieśników Ono padły ofiarami największego w historii kryzysu gospodarczego i pierwszej po wojnie transformacji Japonii.

Pogłębiająca się od zeszłego roku dekoniunktura sprawia, że aby zachować konkurencyjność coraz więcej japońskich przedsiębiorstw porzuca senioralny system zatrudnienia i pozbywa się nadmiernej siły roboczej. Do natychmiastowej kuracji odchudzającej zmuszone jest przede wszystkim zatrudniające 10 proc. siły roboczej budownictwo, w którym pracował Ono. Zapowiedzią blisko 20 000 zwolnień są ogłoszone przez Toshibę, Hitachi, Nissan Motor, Mitsubishi Motors, Mitsubishi Electric i NEC plany restrukturyzacji. Ono jest tylko jednym z wielu, którzy pobierając przez pół roku ubezpieczenie dla bezrobotnych muszą zabiegać o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament