Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego będą spadać

28 października 1998 | Ekonomia | DK

Stopyprocentowe

Dlaczego będą spadać

Rynek finansowy spodziewa się, że na środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zostaną obcięte stopy procentowe. Można oczekiwać, że nie będzie to ostatnia redukcja w 1998 r. oraz że następny rok przyniesie kolejne obniżki. Takie są wyniki analizy uwarunkowań, w jakich będzie prowadzona polityka pieniężna, w świetle stawianych przed nią celów.

Celami NBP są walka z inflacją, obrona kursu złotego oraz stymulowanie wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka charakteryzuje się szybkim wzrostem. Towarzyszy mu jednak wysoka inflacja i deficyt handlowy, który grozi kryzysem walutowym. Korzeniem tych zjawisk jest nierównowaga gospodarcza, polegająca na przewadze popytu wewnętrznego nad produkcją krajową. Nadmierny popyt wewnętrzny prowadzi do wzrostu cen albo przesuwa się za granicę, kreując deficyt handlowy. Od dwóch lat NBP, chcąc uniknąć konieczności wyboru pomiędzy wzrostem inflacji a powiększeniem się deficytu handlowego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1529

Spis treści
Zamów abonament