Niewydolne spółdzielnie
Przez marazm i przewlekłość postępowania sądów spółdzielcy tracą zaufanie do państwa i stanowionego przez nie prawa
Niewydolne spółdzielnie
JAN PUCHALSKI
Spółdzielczość mieszkaniowa dysponuje 3,2 mln lokali na ponad 11 mln istniejących w Polsce, posiada jeszcze lokale użytkowe i tereny. Co miesiąc obraca kwotą 1 mld zł, kiedy cały budżet państwa wynosi 160 mld. Spółdzielczość charakteryzuje się tym, że członkowie mają ograniczone prawo do swych mieszkań, a faktycznym właścicielem jest spółdzielnia. To zarząd spółdzielni przydziela mieszkania i lokale usługowe, występuje z wnioskiem o wykluczenie ze spółdzielni i eksmisję.
NIK powinna kontrolować spółdzielnie
Ustawa o prawie spółdzielczym - jako jedyna - w zapisie artykułu 208 mówi, że członkowie spółdzielni mieszkaniowej obowiązani są uczestniczyć w kosztach budowy, eksploatacji i utrzymania domów w pełnej wysokości, tj. kosztów należnych i nienależnych. Wynika to, ze swoistości stosunku między członkiem a spółdzielnią.
Sąd Najwyższy uchwałą z 15 maja 1992 roku stwierdził, że członka spółdzielni obciążają poniesione koszty budowy, choćby nawet wynikły z powodu niewłaściwej gospodarki i były wygórowane. Członek nie może zatem żądać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta