Zaufanie do polityków
Zaufanie do polityków
JAKUB KARPIńSKI
Czy Piłsudski był bardziej popularny, czy Dmowski? Niełatwo to rozstrzygnąć. Popularność nie była ich celem i niewiele mogli o niej wiedzieć, choć zapewne Dmowski dbał o popularność, gdy kandydował (i był wybierany) do rosyjskiej Dumy Państwowej i do Sejmu RP. Piłsudski wypowiedział wiele nieprzyjemnych uwag o parlamentarzystach, ale czasem liczył się z parlamentem, a może nawet z opinią publiczną. Za życia dwu przywódców popularność polityków nie była tak ważna jak dziś. Z kilku powodów. Obydwaj pisali książki, ale ani jeden, ani drugi nie występował w telewizji. Żadnemu z nich tygodnik "Wprost" nie drukował felietonów. Popularność nie była dawniej tak ważna również dlatego, że nie było wiadomo, co się z nią dzieje. Politycy mogli liczyć na współpracowników, ale nie można było dokładnie powiedzieć, kto w Polsce kogo wśród polityków ceni. Elity mogły uzyskać informacje o sobie, mniej było informacji o społeczeństwie. Dziś ustalamy ściśle, kto ze znanych polityków był bardziej popularny w grudniu niż w listopadzie.
Publiczna i społeczna
Opinię publiczną czasem nazywa się społeczną. Najstarszy polski ośrodek systematycznych badań opinii, OBOP (Ośrodek Badania Opinii Publicznej) , zorganizowano pod koniec lat pięćdziesiątych przy Polskim Radiu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta