Apocalypsis cum figuris, Kantor i Grotowski
- Jerzy Grotowski: Apocalypsis cum figuris
- Dwa teatry, dwie wizje: Kantor i Grotowski Jerzy Grotowski (1933-1999). W Laboratorium Jerzego Grotowskiego
Apocalypsis cum figuris
TADEUSZ RÓŻEWICZ
FOT. MACIEJ SKAWIŃSKI
Tadeusz Różewicz nie chciał wypowiadać się po śmierci Jerzego Grotowskiego. Powiedział, że konsekwentnie unika wypowiedzi pod presją nagłych wydarzeń. - Na refleksję o kimś, kto nagle umarł, potrzebuję czasem kilku miesięcy. Nie chcę tego zmieniać - powiedział "Rzeczpospolitej" autor "Złowionego", zgadzając się na przedruk napisanego trzydzieści lat temu tekstu "Apocalypsis cum figuris (W Laboratorium Jerzego Grotowskiego)", który włączył do zbioru "Przygotowanie do wieczoru autorskiego".
Tadeusz Różewicz nie pamięta, kiedy po raz pierwszy spotkał Jerzego Grotowskiego. Najprawdopodobniej było to we Wrocławiu, dokąd Różewicz przeprowadził się z Gliwic w 1969 roku. Później spotykali się wielokrotnie we Wrocławiu i Krakowie. Grotowski jeszcze w czasie, gdy robił spektakle (do roku 1970), zainteresował się Różewiczowskim poematem prozą "Złowiony".
- Grotowski miał u siebie dość długo "Złowionego". Prosił mnie o rozbudowanie poematu - chciał mieć bardzo dużo materiału, który mógłby odrzucić realizując spektakl. Ja
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta