Głos o równoprawne traktowanie
O DSZKODOWANIA
Prawo tworzone po wojnie w Polsce i Niemczech nie służyło porozumieniu obu narodów
Głos o równoprawne traktowanie
ANNA WIELOPOLSKA
Uzasadnione jest poczucie niesprawiedliwości i oczekiwanie, że Niemcy tę niesprawiedliwość naprawią. Przekonanie, że polscy obywatele przez całe lata byli pomijani przy zadośćczynieniu za cierpienia doznane od niemieckich nazistów, ma oparcie w faktach.
Nie znaczy to, że państwo niemieckie nie wypłacało na rzecz polskich obywateli pieniędzy. Sumy te pozostawały jednak w ogromnej dysproporcji do wypłat dla obywateli innych krajów. Trudno dziwić się, że Niemcy na kolejne roszczenia o odszkodowania za cierpienia z okresu drugiej wojny światowej pytają: "Znów mamy płacić? Jak długo jeszcze? ". To zrozumiała reakcja, jeśli zważyć, że minęło ponad pięćdziesiąt lat od zakończenia wojny i że Niemcy wypłaciły już ponad 100 miliardów marek różnego typu odszkodowań dla ofiar nazistowskich prześladowań.
Nie sposób jednak również nie uznać racji polskich więźniów obozów koncentracyjnych, kiedy porównują się ze swymi obozowymi kolegami, dziś obywatelami Szwecji czy Francji. Polacy za cierpienia otrzymali ledwie humanitarny gest od Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Ich kolegom -- posiadaczom paszportów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta