Stworzyła prawo nowoczesne do dziś
Nie da się przecenić zasług Komisji Kodyfikacyjnej RP
Stworzyła prawo nowoczesne do dziś
KRZYSZTOF POL
Kiedy w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, nie miała własnego ustawodawstwa, za to na jej ziemiach obowiązywały cztery różne systemy prawne. Kiedy z wybuchem wojny w 1939 r. Komisja Kodyfikacyjna RP przerwała swe prace, mieliśmy już prawo zunifikowane, niemal w całości skodyfikowane, a przede wszystkim -- nowoczesne.
Dlaczego działanie Komisji Kodyfikacyjnej RP w latach 1919--1939 jest nie do przecenienia? Po pierwsze -- sprostała niewyobrażalnie wielkiej pracy: unifikacji prawa polskiego trzech zaborów i czterech systemów prawnych. Po drugie -- dokonała kodyfikacji: prawa postępowania karnego (1928) i cywilnego (1930) , prawa karnego materialnego (1932) , zobowiązań (1933) , prawa handlowego (1934) . Po trzecie wreszcie -- wszystkie te kodyfikacje są modelowym przykładem nowoczesnych rozwiązań prawnych, służących za w zór innym państwom europejskim, a następnym pokoleniom prawniczym -- za skarbiec idei iinstytucji prawnych, z którego obficie czerpały i czerpią do dzisiaj. Widomym tego dowodem jest choćby obecny renesans aktów i instytucji prawnych prawa cywilnego: np. kodeks handlowy, prawo wekslowe i czekowe pozostały do dziś zasadniczo nietknięte.
Tej w ielkiej pracy Komisja mogła dokonać tylko dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta