Pozdrowienia od niesubtelnego
Pozdrowienia od niesubtelnego
Publikujemy dziś niezwykły materiał: nieznane listy młodego Stefana Kisielewskiego - ucznia Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, a potem studenta - do starszej od niego o prawie cztery lata Barbary Piwowar. Korespondencja ta pochodzi z lat 1926-1936. Nic o niej nie wiedzieli autorzy dotychczasowych książek o Kisielu. Uważano także, że nie zachowało się żadne prywatne przedwojenne zdjęcie Kisiela. Tymczasem istnieje takie zdjęcie! Publikujemy je dziś po raz pierwszy.
Ogółem zachowało się 13 listów i 6 kartek Kisiela, wysyłanych najpierw do Olkusza, gdzie mieszkali Piwowarowie, a następnie do Krakowa, gdzie Barbara podjęła studia rolnicze.
Przyjaźń z Basią Piwowar jest mało znanym epizodem życia autora "Sprzysiężenia". Barbara pochodziła z rodziny o tradycjach PPS-owskich. Młodzi poznali się w Warszawie, najprawdopodobniej przez swoich ojców, którzy obaj byli legionistami.
W czasie wojny Basia należała do Armii Krajowej, jako sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu. Jej brat, poeta Lech Piwowar, nazywany przez Kisiela w listach pieszczotliwe "Bestją", zginął w Starobielsku. Po wojnie Barbara mieszkała w Krakowie, znajomość ze Stefanem Kisielewskim urwała się.
Siedemnastoletni Stefan Kisielewski na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta