O cywilizacjach, Kościele, religii i Wielkiejnocy
O cywilizacjach, Kościele, religii i Wielkiejnocy
JAKUB KARPIŃSKI
Amerykański politolog Samuel Huntington w książce "Zderzenie cywilizacji" sformułował zdanie, które wyraża kolejną jednoczynnikową interpretację historii: "Historia ludzkości to dzieje cywilizacji". A ile jest cywilizacji? Otóż według Huntingtona współcześnie dziewięć jest głównych: zachodnia, latynoamerykańska, prawosławna, afrykańska, islamska, hinduistyczna, buddyjska, chińska i japońska. Zwróćmy uwagę, że te cywilizacje na ogół wyodrębnia wyznawana religia.
Huntington niezbyt przejmuje się, wprowadzanymi czasem, rozróżnieniami między kulturą i cywilizacją. Pisze, że "cywilizacja jest największą jednostką kulturową". Główną tezę swojej książki autor podaje (w języku politologicznym) jako stwierdzenie, że "to kultura i tożsamość kulturowa, będąca w szerokim pojęciu tożsamością cywilizacji, kształtują nasze wzorce spójności, dezintegracji i konfliktu w świecie, jaki nastał po zimnej wojnie". Szczególnie niebezpieczne, zdaniem Huntingtona, są punkty zapalne na styku cywilizacji, prowadzące do wojen kresowych. Jak to bywa z jednoczynnikowymi teoriami, sporo w książce Huntingtona jest uproszczeń. Ale konflikt między Serbami i Albańczykami w Kosowie, a następnie rosyjskie oświadczenia na temat prawosławnej solidarności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta