Góra kosmiczna
MITOLOGIA
Dlaczego Chrystusa ukrzyżowano na Golgocie
Góra kosmiczna
KRZYSZTOF KOWALSKI
Chrystus oddał ducha na szczycie Golgoty. Dlaczego niesiono krzyż aż tak wysoko, czy nie łatwiej było ustawić go u podnóża góry? Lub w ogóle z dala od niej? Otóż, przemawiały za tym względy zasadnicze. W pojęciu starożytnych, wierzchołek góry był miejscem wyjątkowym, punktem spotkań Boga i człowieka, jeśli Bóg, i tylko on, tego chciał. Szczyt góry był najbliżej niebios, tu niebo stykało się z ziemią, a więc tu był środek świata. Przez ten środek przechodziła -- tak uważano -- "axis mundi", oś świata; taką osią był krzyż Chrystusa. Ale nim do tego doszło, tradycja świętej góry żyła tysiące lat.
Noe
Dlaczego arka Noego przybiła do GÓRY ARARAT? A gdzie miała przybić, to chyba oczywiste? Nie, ponieważ nie rozumiemy dziś tego fragmentu Biblii. Potop zniszczył świat, dlatego musiał on powstać na nowo. Odradzanie nie rozpoczęło się w miejscu przypadkowym, ale od pępka świata. Zaś od dnia stworzenia pępkiem tym zawsze była góra. Góra Ararat dawała życie ludziom i trzodom. Przygoda Noego jest prastarą opowieścią o tym, że pępek świata podejmuje twórczą funkcję. "I osiadł korab w miesiącu siódmym, siedemnastego dnia miesiąca na górze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta