Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas Wielkiejnocy

03 kwietnia 1999 | Styl życia | KJ

ŚWIĘTA

Na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa

Czas Wielkiejnocy

KRZYSZTOF JAROSłAWSKI

Wielkanoc to święto ruchome, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa początkowo w dniu żydowskiej Paschy (Pesach) , a od soboru w Nicei (325 r. ) w niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia) .Ruchomy czas obchodów Wielkiejnocy to pozostałość wpływu kalendarza słoneczno-księżycowego.

Nie sposób mówić o święcie Wielkiej Nocy, nie wspominając o uroczystościach Triduum Paschalnego, czyli dniach Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty.

Najstarsze zachowane zapisy o ceremoniach Triduum Paschalnego pochodzą z IV wieku z terenów Hiszpanii i spisane zostały przez pobożną niewiastę, znaną pod imieniem Egerii, kobietę jak na owe czasy niezwykłą, bo szczycącą się odbyciem dalekiej i wyczerpującą pielgrzymki do ziemi świętej.

Do Polski obchody Triduum Paschalnego przywędrowały wraz z chrześcijaństwem, a ich upowszechnienie nastąpiło w złotym w ieku Pierwszej Rzeczypospolitej.

Zwyczaj obmywania nóg w Wielki Czwartek przełamywał społeczne różnice, bowiem w uroczystych ablucjach brali udział wszyscy, z monarchami włącznie. Łukasz Gołębiowski w książce "Lud" pisze: "Zygmunt III był pierwszym, który ten obrządek dopełniał....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1663

Spis treści
Zamów abonament