Czas Wielkiejnocy
ŚWIĘTA
Na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa
Czas Wielkiejnocy
KRZYSZTOF JAROSłAWSKI
Wielkanoc to święto ruchome, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa początkowo w dniu żydowskiej Paschy (Pesach) , a od soboru w Nicei (325 r. ) w niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia) .Ruchomy czas obchodów Wielkiejnocy to pozostałość wpływu kalendarza słoneczno-księżycowego.
Nie sposób mówić o święcie Wielkiej Nocy, nie wspominając o uroczystościach Triduum Paschalnego, czyli dniach Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty.
Najstarsze zachowane zapisy o ceremoniach Triduum Paschalnego pochodzą z IV wieku z terenów Hiszpanii i spisane zostały przez pobożną niewiastę, znaną pod imieniem Egerii, kobietę jak na owe czasy niezwykłą, bo szczycącą się odbyciem dalekiej i wyczerpującą pielgrzymki do ziemi świętej.
Do Polski obchody Triduum Paschalnego przywędrowały wraz z chrześcijaństwem, a ich upowszechnienie nastąpiło w złotym w ieku Pierwszej Rzeczypospolitej.
Zwyczaj obmywania nóg w Wielki Czwartek przełamywał społeczne różnice, bowiem w uroczystych ablucjach brali udział wszyscy, z monarchami włącznie. Łukasz Gołębiowski w książce "Lud" pisze: "Zygmunt III był pierwszym, który ten obrządek dopełniał....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta