Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbliżanie przez oddalanie

21 kwietnia 2000 | Magazyn | JC
źródło: Nieznane

Maanam to jeden z najpopularniejszych krajowych zespołów rockowych. W tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Na jego czele stoją Olga "Kora" Jackowska i Marek Jackowski. W pierwszym składzie występowali John Porter i Milo Curtis. Maanam jako pierwszy w Polsce nawiązał do muzyki punk. W 1980 roku grupa stała się słynna dzięki brawurowemu wykonaniu piosenki "Boskie Buenos" na festiwalu w Opolu. Grupa rozwiązała się w 1986 roku na cztery lata. Powróciła triumfalnie w 1991 roku albumem "Derwisz i Anioł". Do bestsellerów z lat 80. dołączyły płyty "Róża" i "Łóżko".

Jakie były Kory sceniczne początki?

- Nie pamiętam dziś, czy jako mała dziewczynka chciałam zostać piosenkarką. Pamiętam za to doskonale siebie z występów - długie lata przed Maanamem - w domu dziecka u zakonnic, kiedy grałam w jasełkach.

Była pani aniołkiem?

- Najpierw byłam Czarną Kredką, a więc czarnym charakterem. Miałam ciemną cerę, czarne oczy, czarne włoski. Taka czarna jagoda. Występowałam też jako ta, która niosła Jezusowi gwoździe do ukrzyżowania. Nie była to chwalebna rola. Ale jednak niosłam gwoździe i dawałam Piłatowi ręcznik do wytarcia rąk. Potem śpiewałam w szkole a cappella i wzruszałam wszystkich do łez.

Czy myślała pani o przyszłości?

- Ludzie w tamtych czasach mało o tym myśleli.

To skąd wziął się wizerunek Kory, która idzie w życiu na całość?

- Odwaga często bierze się z poczucia tymczasowości. Nie jestem osobą, która snuje plany. O czymś marzyłam, ale te marzenia wiązały się z niskim poziomem życia ludzi w tamtej Polsce. Czuliśmy się jednak bardzo wolni duchem. Żyłam w wolnym mieście Krakowie, w świecie zdarzeń kulturalnych Jerzego Beresia, Tadeusza Kantora, Piwnicy pod Baranami. Nie czułam politycznego ciśnienia, nawet nie odczuwałam presji cenzury. Do czasu, kiedy w 1984 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1993

Spis treści
Zamów abonament