Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Monopoliści trzymają się mocno

21 kwietnia 2000 | Raporty | KB

INFRASTRUKTURA U PROGU PRYWATYZACJI

MONOPOLIŚCI TRZYMAJĄ SIĘ MOCNO

Polska przystąpiła do prywatyzacji sektorów infrastruktury gospodarczej, co dokonuje się równolegle w krajach wyżej rozwiniętych. Wszędzie przekształcenia są operacją trudną dla rządzących, którzy muszą liczyć się z oporem pracowników zmonopolizowanego sektora państwowego.

W pierwszej piętnastce Listy 500 znajduje się siedem firm należących do sektora infrastruktury. Przedsiębiorstwa te w pierwszym okresie transformacji były wyłączane z procesu prywatyzacji, ale ograniczenia te powoli wycofywano.

Wyżej wymienione przedsiębiorstwa (oraz inne, które nie zmieściły się w pierwszej piętnastce) stanowią we wszystkich krajach ważącą część gospodarki i ich udział ma, generalnie, tendencję rosnącą. W Polsce udział infrastruktury gospodarczej w przychodach firm z Listy 500 w 1998 roku wynosił około 28 proc. i wzrósł w ostatnim roku do około 30 proc., mimo że przychody z kolejnictwa spadły w stosunku do 1998 r.

Elektroenergetyka zaczęła być dostosowywana do zasad gospodarki rynkowej. Ostatnio (pod koniec marca 2000 roku) Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął zintegrowany harmonogram prywatyzacji sektora i wprowadzenia rynku energii elektrycznej. KERM uznał, że wprowadzenie konkurencji w tej dziedzinie prowadzi, jak pokazuje doświadczenie krajów Europy Zachodniej, do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1993

Spis treści
Zamów abonament