Pochwała prowincji
Czy kształcenie ekonomistów, informatyków, księgowych, marketingowców musi odbywać się w dużej aglomeracji
Pochwała prowincji
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
KAZIMIERZ KUBIAK
Ostatnio w środkach masowego przekazu nasiliła się krytyka przeróżnych patologii występujących w szkołach wyższych. Jej ostrze skierowane jest głównie przeciw małym, regionalnym uczelniom niepaństwowym.
Publiczne napiętnowanie występujących patologii jest ze wszech miar słuszne, ale nie może być jednostronne i nieobiektywne. Nie mogą bowiem zjawiska jednostkowe stanowić podstawy uogólnień, wystawiania cenzurek tylko jednemu pionowi szkolnictwa - uczelniom niepaństwowym, jak to się ostatnio dzieje.
Prasa donosi
Źle uczące szkoły są zarówno niepaństwowe, jak i państwowe. Tymczasem niektóre środki masowego przekazu piszą: "niekontrolowany wzrost szkół prywatnych", niemożność zapewnienia w szkołach niepaństwowych "przyzwoitego poziomu nauczania", "powszechne obniżanie się kwalifikacji absolwentów szkół wyższych".
Lista zarzutów pod adresem szkół niepaństwowych jest długa. Prasa donosi, że szkoły niepaństwowe:
- są tolerancyjne, przyjmując na studia, "wystarczy świadectwo maturalne i zasobna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta