Co piąta firma ma straty
ŚCIEŻKI ROZWOJU
CO PIĄTA FIRMA MA STRATY
W dłuższej perspektywie rentowność, jaką osiągają przedsiębiorstwa, jest jednym z ważniejszych wskaźników ich zdolności do konkurowania. Trwała rentowność umożliwia rozwój i umacnianie rynkowej pozycji firmy, niska powoduje stagnację, trwały brak rentowności prowadzi do upadłości. Niestety, rentowność przedsiębiorstw w Polsce jest ciągle niezadowalająca, co świadczy o słabości ich kondycji.
Zakłady przemysłowe po raz pierwszy w okresie transformacji systemowej wykazały dodatni wynik finansowy netto w 1994 r. Poprawa rentowności nie nabrała jednakże cech trwałości. Utrzymuje się nadal na niskim poziomie z tendencją do spadku. Dotyczy to zwłaszcza sektora publicznego.
Utrzymuje się, a w niektórych dziedzinach (m.in. w przemyśle) powiększa, wysoka liczba i udział w przychodach ogółem przedsiębiorstw ponoszących straty. W 1999 r. wśród 27 194 badanych przez GUS firm zysk netto przynosiło tylko 65,9 proc. Aż 28 proc. łącznych przychodów przedsiębiorstw w całej gospodarce notują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta