Dwoisty rozwój
PROGNOZA
DWOISTY ROZWÓJ
Mamy w gospodarce polskiej dwa układy: pierwszy to przedsiębiorstwa duże i wielkie (zatrudnienie od 250 osób wzwyż), drugi to podmioty małe i średnie. Te dwa układy różnią się nie tyle liczbą pracujących w jednej firmie, ile przede wszystkim wyzwaniami rozwojowymi, którym sprostać muszą w nadchodzących latach. Dwoistość rozwoju nie jest wyłącznym atrybutem gospodarki polskiej. Jest jednym z największych fenomenów gospodarki światowej, jednakże w Polsce, jak i w innych krajach posocjalistycznych ma wyraźną specyfikę. Bez jej uwzględnienia nie sposób zrozumieć procesy, jakie w naszej gospodarce dokonywały się się w latach 90. i teraz, oraz określić prognozy jej rozwoju na najbliższe dekady.
W czasach PRL w miastach i miasteczkach funkcjonowały drobny handel, rzemiosło przemysłowe i inne branże zaliczane do sektora tzw. prywaciarzy. (Nie wspominam tu o szarej strefie). Cała ta przedsiębiorczość wegetowała jednak na obrzeżach sektora państwowego zdominowanego przez podmioty giganty. W rezultacie mieliśmy nadkoncentrację produkcji i kapitału, za którą płaciliśmy wysoką cenę w postaci niedoborów towarowych, kompletnej destrukcji rynku. W 1988 r. współczynnik koncentracji produkcji sprzedanej w przemyśle (obliczono z uwzględnieniem drobnej wytwórczości) wyniósł 0,850, a więc był bliski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta