Trybunał zawyrokował - i co dalej
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
Trybunał zawyrokował - i co dalej
IZABELA LEWANDOWSKA
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 kwietnia 2000 r., uznający za sprzeczne z ustawą zasadniczą przepisy wprowadzające bardzo ulgowe opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, dotyczy ok. 1200 tys. osób. Jest niekorzystny nie tylko dla tych, którzy z możliwości przekształcenia jeszcze nie skorzystali, ale także dla tych, którzy otrzymali decyzje o przekształceniu i dokonali na tej podstawie wpisów w księgach wieczystych. Nie interesować się jego skutkami mogą wyłącznie ci, którzy po przekształceniu sprzedali nieruchomość. Mający już decyzje o przekształceniu znajdą się w punkcie wyjścia, jeśli gmina skorzysta z możliwości wznowienia postępowania przekształceniowego.
Tutaj spróbujemy zastanowić się nad możliwymi skutkami wyroku TK dla każdej z tych grup, a także dla samych gmin, bo to one najczęściej są właścicielami nieruchomości, których dotyczy przekształcenie. Niektóre tezy czy poglądy tu wyrażone mogą być kontrowersyjne.
Jedna grupa wyłączona
Przypomnijmy: TK uznał za sprzeczne z zasadą państwa prawnego wynikającą z art. 2 konstytucji oraz z jej przepisami gwarantującymi gminom prawo własności i mówiącymi o ich dochodach przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta