Przychody przychodom nierówne
PRZYCHODY PRZYCHODOM NIERÓWNE
Komentarz: "Pięćsetka" trochę lepsza od gospodarki
FOT. (C) EAST NEWS
Ustalenie kolejności największych przedsiębiorstw nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Zależy ona bowiem od przyjętego kryterium, według którego sporządza się listę firm. W polskich warunkach nie ma tymczasem pewności, które kryteria są lepsze od innych. Z punktu widzenia, na przykład, przychodów ogółem przedsiębiorstwo może wydawać się duże, jednak biorąc pod uwagę osiągane zyski - może znajdować się na dalekim miejscu na liście. Dobrym przykładem prawdziwości tej tezy są spółki węglowe.
Podstawą ustalania kolejności przedsiębiorstw są zazwyczaj osiągane przychody. Okazuje się jednak, że wielki wpływ na miejsce przedsiębiorstwa na liście ma wybór rodzaju przychodów. Mogą być brane pod uwagę przychody ze sprzedaży (i zrównane z nimi) oraz przychody ogółem, które poza tymi pierwszymi ujmują także przychody z operacji finansowych.
Ważny zysk, nieważne z czego
Na pierwszy rzut oka, przedsiębiorstwa należałoby ustawić na Liście 500 według wielkości przychodów ogółem, nazywanych oficjalnie przychodami z całokształtu działalności gospodarczej. Tak czyniono w poprzednich edycjach naszej listy. Przemawiały za tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta