Unia w pułapce
Sankcje wobec Austrii są niesprawiedliwe i nieskuteczne
Unia w pułapce
JĘDRZEJ BIELECKI z Brukseli
Sankcje przeciwko Austrii obracają się przeciwko 14 krajom Unii Europejskiej, które je nałożyły. Unii grozi paraliż, austriacka skrajna prawica rośnie w siłę dzięki restrykcjom, a podział w UE przyczynia się do słabości euro. Dopóki jednak partia Haidera pozostaje u władzy zniesienie sankcji jest - ze względów prestiżowych - wykluczone. Europa złapała się w pułapkę.
Decyzja o sankcjach została podjęta w pośpiechu, pod wpływem emocji - przyznają dziś w chwili szczerości niektórzy zachodni dyplomaci. 31 stycznia, zaledwie po kilkugodzinnych konsultacjach, 14 krajów Unii podjęło bezprecedensowy krok w historii UE. Deklarację o zerwaniu kontaktów "dwustronnych" z austriackimi władzami i niepopieraniu austriackich kandydatów na stanowiska w organizacjach międzynarodowych wielu komentatorów powitało jako "narodziny politycznej Europy". - Każda partia może wygrać w wyborach, ale narody Europy muszą wiedzieć, że jeśli będą się przyczyniać do zwycięstw partii, które nie szanują podstawowych wartości tolerancji, to wpłynie to na ich stosunki z innymi narodami Europy - tłumaczył w imieniu "14" motywy wprowadzenia sankcji premier Portugalii Antonio Guterres.
Austriaccy dyplomaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta