Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pozbyć się dużego drzewa

26 września 2000 | Moje Prawo | IL
źródło: Nieznane

NIERUCHOMOŚCI

Wójt zezwoli, albo nie

Jak pozbyć się dużego drzewa

TOMASZ WAWER

O zagospodarowaniu nieruchomości decyduje właściciel. Podlega on jednak różnym ograniczeniom, przede wszystkim wynikającym z planu zagospodarowania przestrzennego, a także z przepisów o ochronie środowiska i in. Nie może więc usuwać bez zezwolenia niektórych drzew. Za naruszenie tego zakazu grożą kary.

Uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu pociąga za sobą opłaty, ale tylko gdy ubiegają się o nie jednostki organizacyjne. Rzecz nie dotyczy osób fizycznych.

Drzewa i krzewy oraz inne rośliny są - obok budynków i innych urządzeń trwale związanych z gruntem - częścią składową nieruchomości już od chwili zasadzenia lub zasiania. Należą więc do właściciela ziemi. To on decyduje, jakie rośliny zasiać i jakie drzewa zasadzić, ale nie ma pełnej swobody w ich usuwaniu. Musi też utrzymywać we właściwym stanie swoją zieleń. Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (dalej: ustawa; tekst jednolity Dz. U. z 1994 r. nr 49, poz. 196 ze zm.) zobowiązuje do tego wszystkich użytkowników nieruchomości - i jednostki organizacyjne, i osoby fizyczne.

Zezwolenie

Zasadą jest, że usuwanie drzew i krzewów wymaga zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2123

Spis treści
Zamów abonament