Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbrodnia i kara

26 września 2000 | Publicystyka, Opinie | RA

ANALIZA

Zbrodnia i kara

RAUL ALFONSIN

Jaka jest cena sprawiedliwości? Sposób, w jaki różne kraje radzą sobie z historycznym bagażem łamania praw człowieka, jest elementem politycznej codzienności w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej i Afryce. Spójrzmy na Rwandę. Spójrzmy na Chile, gdzie, być może, stanie w końcu przed sądem generał Augusto Pinochet. Spójrzmy na Polskę, gdzie prezydent Aleksander Kwaśniewski i były prezydent Lech Wałęsa omal nie zostali wykluczeni ze startu w październikowych wyborach ze względu na swe domniemane powiązania z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Na całym świecie ludzi zdumiewa fakt, że okrutne i systematyczne gwałcenie praw człowieka jest w różnych krajach traktowane inaczej. Lecz choć różnice owe rzeczywiście istnieją, etyczne pryncypia tego, w jaki sposób w odbudowywanej demokracji traktować łamanie praw człowieka w przeszłości, powinny być takie same.

Polska i Chile nie są w swej konfrontacji z brzemieniem historii unikalne. Budowanie demokracji w krajach, gdzie kultura polityczna i obyczaje społeczne były niszczone przez przestępczą działalność państwa, nie jest w żadnym wypadku zadaniem łatwym. Trudności zwiększają się, gdy próba odbudowy systemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2123

Spis treści
Zamów abonament