Zbrodnia i kara
Zbrodnia i kara
RAUL ALFONSIN
Jaka jest cena sprawiedliwości? Sposób, w jaki różne kraje radzą sobie z historycznym bagażem łamania praw człowieka, jest elementem politycznej codzienności w Ameryce Łacińskiej, Europie Wschodniej i Afryce. Spójrzmy na Rwandę. Spójrzmy na Chile, gdzie, być może, stanie w końcu przed sądem generał Augusto Pinochet. Spójrzmy na Polskę, gdzie prezydent Aleksander Kwaśniewski i były prezydent Lech Wałęsa omal nie zostali wykluczeni ze startu w październikowych wyborach ze względu na swe domniemane powiązania z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Na całym świecie ludzi zdumiewa fakt, że okrutne i systematyczne gwałcenie praw człowieka jest w różnych krajach traktowane inaczej. Lecz choć różnice owe rzeczywiście istnieją, etyczne pryncypia tego, w jaki sposób w odbudowywanej demokracji traktować łamanie praw człowieka w przeszłości, powinny być takie same.
Polska i Chile nie są w swej konfrontacji z brzemieniem historii unikalne. Budowanie demokracji w krajach, gdzie kultura polityczna i obyczaje społeczne były niszczone przez przestępczą działalność państwa, nie jest w żadnym wypadku zadaniem łatwym. Trudności zwiększają się, gdy próba odbudowy systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta