Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępcy i ofiary

26 września 2000 | Prawo | KP

ANALIZA

O Orędziu Papieża na jubileusz w więzieniach

Przestępcy i ofiary

KRZYSZTOF POKLEWSKI-KOZIEŁŁ

Potęga autorytetu Jana Pawła II sprawia, że wszelkie wypowiedzi Papieża, oświadczenia i apele powinny budzić szczególnie żywe zainteresowanie każdego, kto czuje się mniej lub bardziej ich adresatem.

A skoro w datowanym 9 lipca 2000 r. "Orędziu Ojca Świętego Jana Pawła II na jubileusz w więzieniach" (Drukarnia Watykańska) napisano: "Wielki Jubileusz jest sposobnością do refleksji nad własnym położeniem nie tylko dla więźniów, ale w równym stopniu dla całego społeczeństwa, które na co dzień boryka się z przestępczością (...), wreszcie dla prawników, którzy powinni się zastanowić nad sensem kary i poszukiwać nowych rozwiązań dla całej społeczności" - to prawnik może w tym widzieć zachętę do zastanowienia się nad głęboką ideą Orędzia.

Jeśli zaś chodzi o zagadnienie sensu kary, to istotne jest ukazanie ewolucji poglądu samego Papieża na tę najsroższą, radykalną: karę śmierci.

W Katechizmie Kościoła katolickiego (tekst polski, Pallottinum, Poznań 1994), noszącym podpis Jana Pawła II, stanowisko Kościoła wobec kary śmierci sprecyzowane jest w wykładzie treści i znaczenia przykazania piątego: "Nie zabijaj". Stwierdza się tam, że nie jest odstępstwem od zakazu zabijania obrona własnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2123

Spis treści
Zamów abonament