Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępcy i ofiary

26 września 2000 | Prawo | KP

ANALIZA

O Orędziu Papieża na jubileusz w więzieniach

Przestępcy i ofiary

KRZYSZTOF POKLEWSKI-KOZIEŁŁ

Potęga autorytetu Jana Pawła II sprawia, że wszelkie wypowiedzi Papieża, oświadczenia i apele powinny budzić szczególnie żywe zainteresowanie każdego, kto czuje się mniej lub bardziej ich adresatem.

A skoro w datowanym 9 lipca 2000 r. "Orędziu Ojca Świętego Jana Pawła II na jubileusz w więzieniach" (Drukarnia Watykańska) napisano: "Wielki Jubileusz jest sposobnością do refleksji nad własnym położeniem nie tylko dla więźniów, ale w równym stopniu dla całego społeczeństwa, które na co dzień boryka się z przestępczością (...), wreszcie dla prawników, którzy powinni się zastanowić nad sensem kary i poszukiwać nowych rozwiązań dla całej społeczności" - to prawnik może w tym widzieć zachętę do zastanowienia się nad głęboką ideą Orędzia.

Jeśli zaś chodzi o zagadnienie sensu kary, to istotne jest ukazanie ewolucji poglądu samego Papieża na tę najsroższą, radykalną: karę śmierci.

W Katechizmie Kościoła katolickiego (tekst polski, Pallottinum, Poznań 1994), noszącym podpis Jana Pawła II, stanowisko Kościoła wobec kary śmierci sprecyzowane jest w wykładzie treści i znaczenia przykazania piątego: "Nie zabijaj". Stwierdza się tam, że nie jest odstępstwem od zakazu zabijania obrona własnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2123

Spis treści
Zamów abonament