Jak to drzewiej bywało
Jak to drzewiej bywało
RYS. JACEK FRANKOWSKI
Stosunki cywilnoprawne to wzajemne zależności między równorzędnymi podmiotami prawa ze względu na przysługujące im uprawnienia i ciążące na nich obowiązki.
W społeczeństwach starożytnych podmiotami, obok ludzi, mogły być: bóstwa, zwierzęta kultowe czy przedmioty materialne (również ze względu na swój religijny charakter). Stopniowo te kategorie podmiotów były wykluczane z obrotu cywilnoprawnego. Prawo zaczęło wyróżniać dwa rodzaje podmiotów prawa: osoby fizyczne (ludzie), osoby prawne (stowarzyszenia ludzi i masy majątkowe).
Obecnie nauka prawa cywilnego łączy z uczestnikami obrotu prawnego dwie kategorie: zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych.
Zdolność prawna to zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego. Dlatego pojęcie "zdolność prawna" jest tożsame z podmiotowością prawną. Teoria zdolności prawnej została opracowana na podstawie prawa rzymskiego, które - choć stworzyło podstawy konstrukcji - samo jej jednak nie sformułowało.
Chwila przyjęcia do rodziny
Osoba fizyczna nabywała zdolność prawną zasadniczo z chwilą urodzenia. Formalnie decydowała chwila przyjęcia do rodziny (w formie tzw. sublatio - podniesienia dziecka przez ojca). Dziecko musiało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta