Katowanie dzieci, czyli wykonywanie czynności urzędowej
Katowanie dzieci, czyli "wykonywanie czynności urzędowej"
Na zdjęciu od góry od lewej:
J. Hännel E. Kantorczykowa (później sądzona) H. Bednarowiczowa (Jerzykiewiczówna) F. Szypulski M. Gadzińska I. Balcerkiewicz N. Piasecka I. Jagodziński K. Żołnierkiewiczowa A. Chojnacki A. Stachowski A. Korzeniewski B. Śmidowiczówna A. Śmidowicz
Ilustracja z książki "Proces szkolny we Wrześni", Kraków 1902 r.
STANISŁAW MILEWSKI
Równo wiek temu rozegrały się we Wrześni wydarzenia, które stały się następnie przedmiotem rozprawy sądowej w Gnieźnie 14-17 listopada 1901 r. Proces ten znany pod nazwą "wrześnieńskiego procesu szkolnego" odbił się głośnym echem na ziemiach polskich wszystkich trzech zaborów, a nawet wywołał rezonans w Europie i w świecie.
O co w nim chodziło i jaki był jego przebieg? Jak dziś ocenić sam przewód sądowy i zapadły wyrok? Niestety, stwierdzić trzeba od razu, że nie była to chlubna karta pruskiego wymiaru sprawiedliwości, który od czasów Fryderyka Wielkiego szczycił się bezstronnością i rzetelnością, a także wyważonym wymiarem kar.
Pomysły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta