W rzeczy samej
- WIELKANOC
- POSTACIE: Peter Ustinov, Ks. Henryk Jankowski
- GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ", MICHAŁ WOJCIECHOWSKI, TEOLOG ŚWIECKI, PROF. UKSW I UWM: Nie dzielić cierpień na swoje i cudze
- Lenistwo po niemiecku
- Zieloni inaczej
- Religia: Siódma część ludzkości
- Wielki Brat w Twoim telefonie
- Autorski przegląd prasy WIELKANOC
W Wielką Sobotę do zmierzchu w świątyniach trwa cisza. To czas oczekiwania. Tradycja nakazuje odwiedzić groby pańskie w kościołach, święcić pokarmy: chleb na pamiątkę chleba, którym Jezus karmił tłumy na pustyni, mięso - na pamiątkę baranka paschalnego, i jajko jako symbol życia. Dopiero po zmierzchu zaczyna się liturgia zmartwychwstania - wspomnienie wydarzenia, w które wiara stanowi o tożsamości chrześcijaństwa. Grób, w którym w piątek złożono martwe ciało ukrzyżowanego Jezusa, w niedzielę rano okazał się pusty. Pierwsze, jak opisuje Ewangelia, ujrzały to kobiety, które przyszły do grobu namaścić ciało Jezusa. Nie znalazły go, ale Jezus ukazał się im, a także apostołom, żywy. Zmartwychwstanie Jezusa jest też dla chrześcijan zapowiedzią zmartwychwstania człowieka.
W liturgii katolickiej zmartwychwstanie Chrystusa wspominają dwie msze. W sobotę wieczorem podczas wigilii paschalnej odprawiana jest liturgia światła. Święci się wodę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta