Z pobudek materialnych
Gminna prywatyzacja pegeerów
Z pobudek materialnych
Obliczono, że w województwie koszalińskim, gdy istniały pegeery, budżet państwa dopłacał do nich mniej niż dzisiaj wynosi suma zasiłków wypłacanych bezrobotnym, niegdyś pracującym w tutejszych państwowych gospodarstwach rolnych. Na Pomorzu mają oni największy udział w 30-proc. wskaźniku bezrobocia. Niektóre samorządy lokalne próbują radzić sobie z tym problemem organizując roboty publiczne i prace interwencyjne, inne ograniczają się do wypłacania zasiłków.
Jeszcze inne, uważając, że czasowe zatrudnianie bezrobotnych to rozwiązanie połowiczne, zabrały się do prywatyzowania byłych gospodarstw państwowych. Te gminy można jednak w Polsce policzyć na palcach jednej ręki.
W Przelewicach
W połowie 1991 roku gmina przejęła PGR w Karsku, gospodarujący na dobrych glebach III, a miejscami i II klasy. Jego zadłużenie sięgało wówczas 10 miliardów złotych. Zatrudniał 240 osób pracujących na 2800 hektarach. Zanim nastąpiła komunalizacja, PGR dwukrotnie zmienił dyrektora. Ten ostatni wraz z radą pracowniczą zdecydowali się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta