Dzieci czekają na swego rzecznika
Dzieci czekają na swego rzecznika
Art. 1. 1. Ustanawia się rzecznika praw dziecka.
2. Rzecznik praw dziecka stoi na straży praw i wolności małoletnich obywateli, określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisach prawa.
3. Jeżeli sprawa o ochronę praw i wolności dotyczy zarówno obywateli małoletnich, jak i pełnoletnich, o właściwości rzecznika praw dziecka albo rzecznika praw obywatelskich rozstrzyga to, czyje przede wszystkim prawa i wolności są zagrożone lub naruszone. Decydują o tym wspólnie rzecznik praw dziecka i rzecznik praw obywatelskich.
4. W sprawach o ochronę praw i wolności małoletnich obywateli rzecznik praw dziecka bada, czy wskutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych praw i wolności nie nastąpiło naruszenie prawa, a także sprawiedliwości.
Art. 2. Rzecznikiem praw dziecka, zwanym dalej rzecznikiem, może być obywatel polski wyróżniający się wiedzą o prawach dziecka, jego potrzebach i rozwoju, doświadczeniem zawodowym oraz wysokim autorytetem ze względu na swe walory moralne i wrażliwość społeczną.
Art. 3. 1. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów.
2. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów na rzecznika określa uchwała Sejmu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta