Filar, a nie proteza dla administracji
Pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych
Filar, a nie proteza dla administracji
Sławomir Piechota
Coraz powszechniejsza staje się świadomość barier, utrudniających funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Najczęściej dostrzega się bariery architektoniczne, najbardziej widoczne, dla wielu uchodzące nawet za jedyne, czyli poniekąd wyczerpujące ten problem.
Tymczasem stanowią one tylko wtórny, zewnętrzny przejaw barier pierwotnych, skrytych, bo nie zmaterializowanych. Te prawdziwe źródła tkwią głęboko w sferze zbiorowej mentalności -- ugruntowanych i głęboko zakorzenionych stereotypowych wyobrażeniach o przyczynach, skutkach i skali zjawiska niepełnosprawności.
Chaos kompetencyjny
Bariery świadomościowe w oczywisty sposób ciążą na kształcie mechanizmów strukturalnych i organizacyjnych, czyli przesądzają o funkcjonowaniu administracji w tej dziedzinie życia społecznego. Od strony funkcjonalnej panuje tu daleko posunięte rozbicie kompetencyjne i strukturalne, dlatego podejmowane działania mają charakter cząstkowy, są realizowane dorywczo (akcyjnie) , a przez to nieefektywnie. Pierwszym z brzegu przykładem może być ustawa z 9 maja 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Ustawa ta dla realizacji wpisanych w nią celów i zadań powołała trzy odrębne struktury,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta