Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego
Elżbieta Szemplińska
Roszczenie pracownika o ekwiwalent za nie wykorzystany urlop przedawnia się z upływem trzech lat -- stanowiła uchwała Sądu Najwyższego z 15 grudnia 1972 r. (III PZP 40/ 72 -- OSNCP 1973 r. nr 9, poz. 145) , wpisana do księgi zasad prawnych. Na mocy uchwały pełnego składu Izby Cywilnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 21 listopada 1975 r. (V PZP 7/ 75) zachowała ona aktualność także pod rządami kodeksu pracy. W tej ostatniej uchwale SN zwrócił uwagę, że ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany urlop przysługuje tylko w sytuacjach przewidzianych prawem.
W uchwale z 20 lutego 1980 r. (V PZP 6/ 79) -- również wpisanej do księgi zasad prawnych -- SN stwierdził, że bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 k. p. w związku z art. 161 k. p. ), chyba że przepisy szczególne kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez zakład pracy urlopu w innych terminach. W uzasadnieniu do tego orzeczenia SN podniósł m. in. , że przy rozważaniu pojęcia "wymagalność" urlopu wypoczynkowego należy oprzeć się na przepisach urlopowych. I tak art. 153 k. p. określa datę, od której pracownik uzyskuje prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta