Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego

03 lutego 1995 | Prawo | ES

Przedawnienie prawa do urlopu wypoczynkowego

Elżbieta Szemplińska

Roszczenie pracownika o ekwiwalent za nie wykorzystany urlop przedawnia się z upływem trzech lat -- stanowiła uchwała Sądu Najwyższego z 15 grudnia 1972 r. (III PZP 40/ 72 -- OSNCP 1973 r. nr 9, poz. 145) , wpisana do księgi zasad prawnych. Na mocy uchwały pełnego składu Izby Cywilnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 21 listopada 1975 r. (V PZP 7/ 75) zachowała ona aktualność także pod rządami kodeksu pracy. W tej ostatniej uchwale SN zwrócił uwagę, że ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany urlop przysługuje tylko w sytuacjach przewidzianych prawem.

W uchwale z 20 lutego 1980 r. (V PZP 6/ 79) -- również wpisanej do księgi zasad prawnych -- SN stwierdził, że bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 k. p. w związku z art. 161 k. p. ), chyba że przepisy szczególne kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez zakład pracy urlopu w innych terminach. W uzasadnieniu do tego orzeczenia SN podniósł m. in. , że przy rozważaniu pojęcia "wymagalność" urlopu wypoczynkowego należy oprzeć się na przepisach urlopowych. I tak art. 153 k. p. określa datę, od której pracownik uzyskuje prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 394

Spis treści
Zamów abonament