Spółki z przymusowych ochotników
Kolejny etap "ustawy cukrowej"
Spółki z przymusowych ochotników
1 października ub. roku weszła w życie ustawa o regulacji rynku cukru i o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Na rozpoczynającą się w tym czasie kampanię cukrowniczą nie miała już ona większego wpływu, jeśli nie liczyć ustalenia minimalnej ceny zbytu cukru na poziomie 9600 zł (96 groszy) za kilogram. Niższe od przewidywanych zbiory buraków cukrowych i niższa od zakładanej produkcja cukru (1370 tys. ton) , ledwie pokrywająca zapotrzebowanie krajowe, sprawiły, że nie było obaw o to, by jakaś cukrownia zechciała sprzedawać cukier taniej (wspomniana ustawa surowo tego zabrania) . Nie było także potrzeby ustalania dopuszczalnej wielkości eksportu cukru oraz form gromadzenia środków na dopłaty do tego eksportu.
W pełni dobrodziejstwa "ustawy cukrowej" poznamy zatem dopiero w trakcie tegorocznej kampanii cukrowniczej. Te dobrodziejstwa to:
-- ustalenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta