Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabita nadzieja na normalność

15 marca 2003 | Plus Minus | AD
źródło: Nieznane

SERBIA PO ZAMACHU NA ZORANA DJINDJICIA

Zabita nadzieja na normalność

(C) EPA

Od czasu zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda żadne morderstwo nie wstrząsnęło Belgradem tak jak zabójstwo serbskiego premiera Zorana Djindjicia. Można powiedzieć, że kule, które zabiły Djindjicia, zabiły jednocześnie nadzieje Serbów na normalność - i to w chwili, gdy wychodziliśmy z koszmaru długotrwałych rządów bezprawia Slobodana Miloszevicia. Ludzie, w których świadomości głęboko tkwi pamięć o krwawych wojnach o spuściznę po Jugosławii, zadają sobie pytanie, czy zabójstwo Djindjicia zwiastuje koniec starej - czy może początek nowej - ery przemocy w polityce?

Obalanie Miloszevicia przed dwoma laty, choć burzliwe, nie pociągnęło za sobą śmiertelnych ofiar. Serbowie czuli się dumni - i mieli po temu powody: położyli kres dyktaturze w demokratyczny, pokojowy sposób. Także i ekstradycja Miloszevicia, by przed trybunałem w Hadze odpowiedział za zbrodnie wojenne, odbyła się spokojnie, a jego proces nie wywołał żadnych incydentów w Serbii. Następowało coś w rodzaju normalizacji stosunków w regionie i kontaktów z Zachodem, a w Serbach budziło się poczucie, że wreszcie, po długim czasie, dochodzą do ładu z samymi sobą i ze światem.

Oczywiście w Serbii zabójstwa nie są niczym nowym. W ubiegłym roku zamordowano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2874

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament