Chrześcijaństwo ma przyszłość
Chrześcijaństwo ma przyszłość
(c) ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Rz: Jaki będzie Kościół i jaka będzie wiara Polaków za dziesięć, dwadzieścia lat? Czy pozostaniemy katolicką enklawą w laicyzującej się Europie, czy raczej należy przyjąć, że pewne procesy kulturowe są nieuniknione, a zatem Kościół polski będzie szedł drogą Kościołów zachodnioeuropejskich?
OJCIEC MACIEJ ZIĘBA: Nie wierzę w determinizmy i historyczne konieczności. Życie uczy bardzo krytycznego podejścia do różnorodnych prognoz. Dlatego futurologię traktuję co najwyżej jako zabawę intelektualną.
Nietrudno jednak zgadnąć, jakie wydarzenia, jakie zjawiska stoją przed Kościołem w najbliższej przyszłości. Czy Polacy są przygotowani na to, że fotel papieski, który w 1999 roku na Błoniach stał pusty, co było wówczas jakimś symbolem, za pewien czas będzie zajmował kto inny?
Jan Paweł II od lat bardzo starannie nas do tego przygotowuje. Ale pytanie o to, co nastąpi, oczywiście pozostaje. Czy nastąpi załamanie psychiczne, czy pozbawieni wsparcia będziemy przeżywać depresję, czy też będziemy umieli przeżywać tę sytuację nie psychicznie, a duchowo? Czy przyjmiemy, że jesteśmy pokoleniem ogromnej szansy, które wierne temu, co papież pozostawia, podejmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta