Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrzędy mszy świętej

15 marca 2003 | Raporty | KZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Obrzędy mszy świętej

Obrzędy mszy św. zawierają wiele elementów, mało zrozumiałych nawet dla uczestniczących w niej. Część z nich Kościół wywodzi od samego Chrystusa. Inne mają wielowiekową tradycję, sięgającą nawet czasów starotestamentowych.

Gest oranta albo orantki

Podnoszenie rąk do modlitwy jest jednym z najstarszych gestów w liturgii. Znany był już w Starym Testamencie. W rzymskich katakumbach znaleziono rysunki przedstawiające ludzi modlących się z rękoma wyciągniętymi ku niebu. Uważa się je za symbole cnoty pobożności i stąd nazywa się - w rodzaju żeńskim - orantkami. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wszyscy wierni podczas modlitw mszalnych wznosili ręce do góry. W średniowieczu zwyczaj ten ograniczył się tylko do kapłanów. Po soborze trydenckim ustalono nawet bardzo dokładnie, jak ten gest ma wyglądać: dłonie mają być wzniesione na wysokość oczu i rozłożone na szerokość barków. Niektórzy błędnie kojarzą zbyt szerokie rozłożenie rąk przez kapłana jako upodobnienie się do Chrystusa ukrzyżowanego.

Ucałowanie ołtarza

Rozpoczynając mszę, ksiądz całuje ołtarz. Jest to wyraz szacunku wobec Chrystusa. Zanim tak się stało w starożytnym Rzymie istniał zwyczaj całowania stołu rodzinnego przed rozpoczęciem posiłku. Od IV w. czynność ta stała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2874

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament